Ogłoszenia parafilne 21.04.2019 – 28.04.2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

 • O godz. 7.30 REZUREKCJA
 • O godz. 15.00 Nieszpory wielkanocne

Poniedziałek w oktawie wielkanocy – II dzień świąt – Msze św. stanowe dla kobiet i mężczyzn

 • Nauki stanowe głosi w tym roku Ks. dr Wojciech Maciążek – notariusz Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.
 • O godz. 7.30 Msza św. i nauka stanowa dla kobiet
 • O godz. 9.30 Msza św. i nauka stanowa dla mężczyzn
 • Kolekta na potrzeby Parafii
 • O godz. 15.00 nie ma Nabożeństwa

Wtorek w oktawie wielkanocy

 • O godz. 18.00 Msza św. i Nowenna do MBNP

Środa w oktawie wielkanocy

 • Msze św. o godz. 7.00 i 8.00 (w jęz. niem.)

Czwartek w oktawie wielkanocy

 • O godz. 18.00 Msza św. w kościele NSPJ w Rokitnicy z racji Wielkanocnego Konwentu Kapłanów Dekanatu Zabrze – Mikulczyce. Konwent Dekanalny jest tradycyjnym spotkaniem liturgicznym Kapłanów, którzy gromadzą się na wspólnej Eucharystii, aby przeżywać we wspólnocie radość ze zmartwychwstania Chrystusa i wzorem Apostołów zgromadzonych we Wieczerniku trwać na wspólnej modlitwie. Najważniejszą częścią spotkania jest Eucharystia podczas której w intencjach wspomina się cały Kościół święty, Ojca Świętego, Biskupów, Prezbiterów, Diakonów, osoby życia konsekrowanego,  rodziny i małżeństwa, chorych i cierpiących. Wyprasza się także błogosławieństwo w pracy duszpasterskiej, w budowie nowych kościołów. Poleca się Miłosierdziu Bożemu zmarłych a szczególnie zmarłych Kapłanów.
 • Serdecznie zapraszamy wszystkich do kościoła NSPJ w Zabrzu – Rokitnicy.

Piątek w oktawie wielkanocy

 • O godz. 16.30 Msza św. szkolna. Zapraszamy wszystkie dzieci.
 • W piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, gdyż ten dzień ma rangę uroczystości

Sobota w oktawie wielkanocy

 • O godz. 7.00 Msza św. poranna.
 • O godz. 10.00 spotkanie ministrantów
 • O godz. 10.00 dzień skupienia dla narzeczonych. W czasie jego trwania będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty (można przywieźć zaświadczenia do pierwszej spowiedzi przedślubnej). Na zakończenie wystawiony będzie dokument potwierdzający uczestnictwo w katechezach.  Prowadzący – Ks. T. Wieczorek, Wikariusz Par. św. Anny w Zabrzu
 • O godz. 17.00 Adoracja Najświętszego sakramentu i okazja do spowiedzi

Niedziela Miłosierdzia Bożego

 • Kolekta na potrzeby naszej Parafii
 • O godz. 15.00 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z koronką.

Nauka przedchrzcielna

 • Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych 4 maja 2019 o godz. 17.00 w kościele

Prasa Katolicka

 • Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego.

Podziękowania  

 • Bóg zapłać za przygotowanie kościoła do uroczystości wielkanocnych
 • Bóg zapłać za ofiary na intencje mszalne. Przypominamy, że przyjmujemy intencje na rok 2019
 • Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i obejścia
 • Bóg zapłać za dowożenie starszych na niedzielną Eucharystię
Parafia nasza, podobnie jak w ubiegłych  latach, organizuje wakacyjne kolonie dla dzieci w nadmorskim ośrodku BRYZA w Łukęcinie w  lipcu i  sierpniu 2019. Zainteresowanych rodziców prosimy o kontakt, ze względu na możliwość starania się o dotacje.

ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracją  dla ustanowienia  tego święta  było pragnienie  Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego. Która dusza  przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699). W wielu objawieniach Pan Jezus określił nie tylko miejsce święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, ale także motyw i cel jego ustanowienia, sposób przygotowania i obchodzenia oraz wielkie obietnice. Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z Komunią świętą przyjętą w tym dniu po dobrze odprawionej spowiedzi (bez przywiązania do najmniejszego grzechu), w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego. Jest to – jak tłumaczy ks. prof. Ignacy Różycki – łaska większa od odpustu zupełnego. Ten polega bowiem tylko na darowaniu kar doczesnych należnych za popełnione grzechy, ale nie jest nigdy odpuszczeniem samychże win. Najszczególniejsza łaska jest zasadniczo również większa niż łaski sześciu sakramentów z wyjątkiem sakramentu chrztu: albowiem odpuszczenie wszystkich win i kar jest tylko sakramentalną łaską chrztu świętego. W przytoczonych zaś obietnicach Chrystus związał odpuszczenie win
i kar z Komunią świętą przyjętą w święto Miłosierdzia, czyli pod tym względem podniósł ją do rzędu „drugiego chrztu”.Przygotowaniem do tego święta ma być nowenna polegająca na odmawianiu przez 9 dni, poczynając od Wielkiego Piątku, Koronki do Miłosierdzia Bożego. Święto Miłosierdzia Mojego wyszło
z wnętrzności [Moich] dla pociechy świata całego (Dz. 1517) – powiedział Pan Jezus do Siostry Faustyny.