Ogłoszenia parafialne 14.07.2019 – 21.07.2019

XV Niedziela zwykla

• W dniu dzisiejszym odpust ku czci św. Kamila, Patrona Miasta Zabrze. Uroczysta Msza św. odpustowa ku czci św. Kamila, Patrona Parafii, Chorych, Służby Zdrowia i Miasta Zabrze odprawiona zostanie o godz. 12.15 u Ojców Kamilianów przy ul. Dubiela 10. O godz. 16.00 Nieszpory odpustowe. W imieniu O. Kamilianów zapraszamy.
  • Kolekta na potrzeby naszej parafii
  • Po Mszach św. modlitwa przez wst. bł. Marii Luizy Merkert
  • O godz. 15.00 nie ma Nabożeństwa

• O godz. 18.00 nie ma Mszy św.

• Godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i krótka Adoracja Najśw. Sakramentu
  • W okresie wakacyjnym nie ma Mszy św. szkolnej, natomiast Msza św. popołudniowa o godz. 18.00

XVI Niedziela zwykla

• Kolekta specjalna na modernizację ogrzewania naszego kościoła
  • O godz. 15.00 nie ma Nabożeństwa

• Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych 3 sierpnia 2019 o godz. 17.00 w kościele

• Bóg zapłać za ofiary na intencje mszalne. Przypominamy, że przyjmujemy intencje na rok 2019
  • Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i obejścia

#     # #     # # #     # # # #     # #

XXVI Gliwicka Pielgrzymka Piesza ma Jasną Górę

Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się dnia 15 sierpnia 2019r. (czwartek). O godz. 8.00 w kościele katedralnym zostanie odprawiona Eucharystia na rozpoczęcie pielgrzymki. Zakończenie pielgrzymki dnia 17 sierpnia 2019r. (sobota) Eucharystią na Jasnej Górze.

Ewagriusz z Pontu (ok. 345-399), wychowany w kręgu Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, przeniósł się do Egiptu, do Nitrii, a następnie do osady Cele. Tam spędził 16 lat jako pustelnik, aż do śmierci. Pozostawił szereg traktatów. Nazywano go „filozofem na pustyni”.

Przeczytajcie jego 20 wskazówek dotyczących modlitwy:

1. Jeśliby ktoś chciał przygotować kadzidło o dobrym zapachu, winien w jednakowych proporcjach, jak nakazuje Prawo (por. Wj 30,34), zmieszać przezroczystą żywicę drzewa kadzidłowego, kasję, onyks i żywicę. Symbolizują one cztery cnoty. Ilekroć są one w pełni rozwinięte, a każda z nich – równa pozostałym, umysłu nie dotknie zguba.
  2. Dusza oczyszczona przez wypełnianie przykazań wprowadza do umysłu nienaruszony porządek, czyniąc go zdolnym do przyjęcia stanu, którego szuka.
  3. Modlitwa jest obcowaniem umysłu z Bogiem. A w jakim stanie powinien być umysł, aby mógł dążyć ku swemu Panu, bez oglądania się wstecz, i rozmawiać z Nim bez żadnego pośrednika?
  4. Skoro Mojżesz, kiedy chciał podejść do krzewu gorejącego na ziemi, był powstrzymywany, aż zdjął sandały z nóg (por. Wj 3,2-5), to dlaczego ty, pragnąc ujrzeć Tego, który przewyższa wszelką myśl i wszystkie zmysły, i chcąc stać się jego rozmówcą, nie miałbyś wyzbyć się wszelkich namiętnych myśli?
  5. Nade wszystko módl się o dar łez, abyś przez skruchę zniszczył właściwą twej duszy zatwardziałość, a po wyznaniu – wbrew sobie – nieprawości przed Panem otrzymasz od Niego przebaczenie.
  6. Módl się ze łzami skruchy, a każda twoja prośba zostanie wysłuchana. Bowiem Pan twój raduje się bardzo, kiedy przyjmuje modlitwę połączoną ze łzami.
  7. Jeżeli na modlitwie wylewasz strumienie łez, nie wynoś się w duchu, jakbyś był lepszy od innych. Otrzymałeś bowiem pomoc dla swojej modlitwy, abyś mógł gorliwie wyznać swoje grzechy i dzięki łzom przypodobać się Panu. Nie obracaj więc w namiętność tego, co jest na nią lekarstwem, abyś nie rozgniewał Tego, który udzielił ci swojej łaski.
  8. Wielu, chociaż opłakiwało grzechy, zapomniało o celu, w jakim łzy zostały im dane, i tak w szaleństwie zagubili się.
  9. Bądź wytrwały i módl się usilnie; odrzucaj nachodzące cię troski i myśli. Wprowadzają one w zamęt i niepokoją, aby pozbawić cię siły.
    10. Ilekroć demony widzą, że jesteś gotów modlić się naprawdę gorliwie, podsuwają ci myśli o różnych, niby koniecznych rzeczach, i co chwila przypominają o nich, poruszając umysł tak, aby ich szukał, a nie znalazłszy – bardzo się smucił i tracił odwagę. Kiedy zaś umysł staje do modlitwy, przywołują mu w pamięci te poszukiwane i wspominane sprawy, aby rozproszony pragnieniem ich poznania, utracił owocną modlitwę.
    11. Zabiegaj o to, by w czasie modlitwy twój umysł był głuchy i niemy, a będziesz mógł się modlić.
    12. Kiedy nadejdzie pokusa lub jakaś przeciwność i albo rozdrażni cię, albo popchnie do gniewnego odwetu, albo wyrwie ci się jakiś okrzyk, wspomnij na modlitwę i na to, że będziesz z niej osądzony, a owo nieuporządkowane poruszenie w tobie zaraz się uciszy.
    13. Wszystko, cokolwiek uczynisz, by wziąć odwet na bracie, który wyrządził ci niesprawiedliwość, w czasie modlitwy stanie się dla ciebie zgorszeniem.
    14. Modlitwa wyrasta z łagodności i wolności od gniewu.
    15. Modlitwa jest owocem radości i wdzięczności.
    16. Modlitwa jest lekarstwem na smutek i zniechęcenie.
    17. Idź, sprzedaj to, co masz, i rozdaj ubogim (Mt 19,21), weź swój krzyż i zaprzyj się samego siebie (Mk 10,21), abyś mógł modlić się bez przeszkód.
  10. Jeżeli chcesz modlić się jak należy, w każdej chwili zapieraj się siebie, a doznając rozlicznych trudności, rozmyślaj o modlitwie .

19. Nad czymkolwiek trudnym będziesz rozmyślał wytrwale , tego owoc odnajdziesz w czasie modlitwy.
20. Jeżeli chcesz się modlić jak należy, nie zasmucaj duszy – inaczej biegniesz na próżno (por. Flp 2,16).