Ogłoszenia parafialne 11.06.2017 - 18.06.2017

Niedziela Trójcy Przenajświętszej – koniec okresu przyjmowania Komunii św. wielkanocnej

• O godz. 15.00 Nabożeństwo czerwcowe

• Kolekta na budowę kościoła w Grzybowicach

• Kiermasz rzeczy używanych  czynny od 10.00 do 12.00. Serdecznie zapraszamy do korzystania!

• Od godz. 17.00 okazja do spowiedzi dla dzieci. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy 4 Szkoły Podstawowej, które będą świętować w Boże Ciało  – rocznicę I Komunii św.

• O godz. 17.00 okazja do spowiedzi przed Bożym Ciałem

Czwartek  - Uroczystość Bożego Ciała

• Msze św. o godz. 7.30; 9.30, 11.30 i 16.00

• Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w naszym kościele o godz. 9.30. Następnie pójdziemy procesją ulicami: Bytomską, św. Jana, Kossaka i wrócimy do kościoła parafialnego.

• Zachęcamy do pobożnego i modlitewnego udziału w procesji, dlatego należy zabrać z sobą książeczkę do Nabożeństwa

• Dzieci pierwszokomunijne przychodzą na Mszę św. o godz. 9.30 w albach

• Zapraszamy również dzieci, które obchodzą rocznicę I Komunii Świętej

• Prosimy mężczyzn do niesienia baldachimu w czasie procesji

• Prosimy o strojenie domów na trasie procesji teoforycznej

• Godz. 15.00 Nie ma Nabożeństwa

• O godz. 15.00 koronka do Miłosierdzia Bożego i krótka Adoracja Najświętszego Sakramentu

• O godz. 16.30 Msza św. szkolna.

Od piątku przez całą Oktawę Bożego Ciała po Mszy św. wieczornej  procesja eucharystyczna.  Zachęcamy do udziału w modlitwie wszystkie dzieci, dzieci pierwszokomunijne przychodzą w albach

XI Niedziela zwykła

• O godz. 15.00 Nabożeństwo eucharystyczne z procesją teoforyczną

• Następna nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych 8 lipca o godz. 17.00 w kościele

• Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i placu kościelnego

#    #    #        #    #    #        #    #    #        #    #    #        #    #    #        #    #    #        #    #    #        #    #    #

Boże Ciało jest świętem tajemniczej obecności Chrystusa w Eucharystii. Pan ukryty pod postaciami chleba i wina wychodzi nam na spotkanie. Przemiana na ołtarzu jest po to, by Jezus mógł przemienić nas. Przemienić w siebie.

Średniowieczny teolog Berengariusz z Tours (zm. 1088) głosił, że chleb i wino są tylko symbolami ciała i krwi Chrystusa. Jego przeciwnicy popadali nieraz w przeciwną przesadę, głosząc skrajny realizm. Pojawiały się wyrażenia: „Ciało Chrystusa jest łamane rękami kapłana i kruszone zębami wiernych”. Alternatywa: albo symbol, albo rzeczywistość jest fałszywa. Wiara katolicka głosi, że sakramenty są i jednym, i drugim. Są skutecznymi znakami, czyli pod materialnym symbolem ukrywa się Boża rzeczywistość udzielana człowiekowi. To, co sakrament symbolicznie oznacza, to rzeczywiście daje. Nasze codzienne życie jest pełne znaków. Podając komuś rękę, przytulając kogoś z czułością lub obdarowując pocałunkiem, wyrażamy swoje uczucia. Za pomocą symbolicznej mowy ciała komunikuję drugiemu: „jestem z tobą, jesteś mi bliski, kocham cię”. Jest tutaj i znak, i rzeczywistość. W ludzkich relacjach ważne są te dwa elementy: obecność i jej zewnętrzne znaki. „Jesteś tu, czy cię nie ma?” – pytamy nieraz kogoś, kto fizycznie jest blisko i widzimy go doskonale. A jednak potrzebujemy gestu, dotyku, spojrzenia, który komunikuje obecność. „Być obecnym to o wiele więcej niż po prostu być. Kamień jest, ale kamień nie jest obecny. Cóż znaczy – obecny? Być obecnym znaczy przytomnie, świadomie i z dobrej woli nachylać się w stronę drugiego człowieka. Każdy, kto jest przy mnie obecny, cokolwiek by robił, zawsze daje mi do zrozumienia, że »cenniejszy jestem niż wróbel«. Bóg w Eucharystii jest obecny jako Ten, kto te słowa wypowiedział po raz pierwszy” (ks. Józef Tischner).

Eucharystia jest miejscem spotkania. On przychodzi po to, aby się spotkać, aby ofiarować wspólnotę losu i miłość silniejszą niż śmierć. „Cichy, bez chwały, daje nam się cały” – śpiewamy. Jezus nie daje nam czegoś, ale daje siebie samego. Czyni to w sposób niesamowicie pokorny. Tak jak dał się cały na krzyżu, tak samo daje się cały w Eucharystii. To ta sama miłość. Jego obecność ma charakter daru, zaproszenia, apelu: „Ja jestem dla ciebie, przyjmij Mnie, bądź dla Mnie, chcę komunii z tobą”. Adoracja Pana, obecnego pod postaciami eucharystycznymi poza Mszą św., pomaga usłyszeć ten głos. „Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba”. W tych słowach Franciszka Karpińskiego można odkryć sens procesji Bożego Ciała. Chodzi o miejsce w naszym życiu, w naszych sercach. Im więcej pustki w nas, tym większy głód Boga. „Tyle bryka koło nas złotych cielców” – pisze ks. Twardowski. „Procesja toruje drogę łasce w świecie, w którym przechodnie pogubili się jak Jaś i Małgosia w ciemnym lesie”.