85 lat temu, w roku 1936 Carl Berschdorf, organmistrz z Nysy wybudował w naszym kościele organy.
Z tej okazji w dniu dzisiejszym (16.07.21) rozpoczęliśmy prace konserwatorskie, mające na celu usunięcie wielu drobnych usterek, które nawarstwiły się w ostatnim czasie, tak by organy, w pełni sprawne mogły pomagać w przeżywaniu liturgii jak i służyć do prowadzenia działalności koncertowej. Głównie będzie to wymiana skórzanych membran, których spora część pochodzi z okresu budowy organów. Poniżej prezentujemy małą galerię z dzisiejszych prac. O postępach będziemy na bieżąco informować.
Do czasu zakończenia prac chór będzie zamknięty dla wiernych.

Opisy Zdjęć
1 i 2. Wnętrze organów.

  1. Sygnatura budowniczego. Skrót O.A.M.D.G. rozwija się jako „Omnes ad maiorem Dei gloriam”, co znaczy „Wszystko na większą chwałę Boga”.
  2. Największa wymontowana dziś piszczałka.
  3. Przez najbliższy czas cała sekcja trzeciego manuału pozostanie wyłączona.
  4. Piszczałki wymontowane z szafy.
    7 i 8. Dziurawe membrany skórzane.
    9 i 10. Wnętrze ogranów po wymontowaniu piszczałek.

Carl Berschdorf urodził się 4 VIII 1887 r. w Nysie. Umiejętności organmistrzowskich uczył się u boku swego ojca, a następnie doskonalił je pod kierunkiem Augusta Laukhuffa w Weikersheim. W 1928 r. przejął obowiązki ojca w prowadzeniu zakładu, które pełnił do końca II wojny światowej. Po jej zakończeniu był kilkakrotnie wysiedlany. Najpierw do Westfalii, a później do Regensburga, gdzie wraz ze swoim synem Norbertem dzierżawił firmę organową Binder und Sohn. Jednocześnie nosił się z zamiarem odtworzenia własnego zakładu, jednak starania te przekreśliła reforma walutowa. W 1949 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarł 15 XII 1950 r.