Konserwacja organów w naszym kościele

85 lat temu, w roku 1936 Carl Berschdorf, organmistrz z Nysy wybudował w naszym kościele organy, które nieprzerwanie służą tworzeniu i ubogacaniu liturgii. Z tej okazji w dniu dzisiejszym (16.07.21) rozpoczęliśmy prace konserwacyjne, mające na celu usunięcie 

wielu drobnych usterek, które nawarstwiły się w ostatnim czasie, tak by organy, w pełni sprawne mogły dalej pomagać w przeżywaniu liturgii jak i służyć działalności koncertowej. W głównej mierze będzie to wymiana skórzanych membran, których spora część pochodzi z okresu budowy organów.

Na stronie internetowej naszej Parafii i na fb prezentujemy małą galerię z dzisiejszych prac. Można zobaczyć m.in.: zerwane stare membrany, wyszlifowane kancele głosowe, wyjęte elementy pneumatyki (talerzyki i sprężynki), skóry wycięte i przygotowane do wklejenia oraz nowe membrany wklejone w kancele.

Integralna konserwacja wymaga, aby w najbliższym czasie cała sekcja trzeciego manuału pozostała wyłączona. O postępach będziemy na bieżąco informować. Do czasu zakończenia prac chór będzie zamknięty dla wiernych. Za niedogodności przepraszamy.

Potężna działalność firmy Berschdorf obejmowała lata 1889 – 1946. Początkowo instrumenty sygnowane tym nazwiskiem powstawały na terenach ziemi nyskiej i opolskiej. W okresie prowadzenia zakładu przez Carla poszerzono obszar działalności o Dolny Śląsk, Brandenburgię, Prusy Zachodnie, Pomorze i polską część Śląska. Szacuje się, że za kadencji Paula i Carla firma wybudowała 129 instrumentów. Liczba ta wydaje się być nieco zaniżona, co sugeruje prof. J. Gembalski podając liczbę 160. Trudno stwierdzić czy ojciec i syn prowadzili dokładny katalog wybudowanych przez siebie organów. Zapewne w jakiś prosty sposób odnotowywali kolejne instrumenty, czego potwierdzenie znajduje się w papierach firmowych Carla. Niestety jest to zapis niekompletny i nieuporządkowany pod względem kolejności ich powstawania. Nie ulega wątpliwości, że próba odtworzenia chronologicznego spisu wszystkich instrumentów tej firmy jest prawdziwym wyzwaniem dla badaczy historii budownictwa organowego na Śląsku. 

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających konserwacje naszych organów.